Δράση "Building Communication Bridges" στο Γυμνάσιο Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού

Μαρ 10, 2024

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας του MYP με θέμα: «Επαγγέλματα», η κ. Φαίη Μαγκούτη, πτυχιούχος μεταφράστρια και διερμηνέας Συνεδρίων με γλώσσες εργασίας τα Αγγλικά και τα Γερμανικά, παρουσίασε το επάγγελμά της στους μαθητές των τμημάτων Γερμανικών b_LA3_G5 του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών και bD4-phase 3 του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού.

Στόχος της παρουσίασης ήταν να εξοικειωθούν οι μαθητές με τα επαγγέλματα της γλωσσικής βιομηχανίας και ειδικότερα με αυτό του διερμηνέα συνεδρίων. Με τη βοήθεια ασκήσεων role playing, οι μαθητές εξασκήθηκαν στο shadowing (ταυτόχρονη διερμηνεία στην ίδια γλώσσα) και στη διαδοχική διερμηνεία, στο ζεύγος γλωσσών γερμανικά - ελληνικά και ήταν σε θέση να αντιληφθούν τις διαφορές μεταξύ των δύο μεθόδων και τις προκλήσεις της καθεμίας. Τέλος έγινε συζήτηση για το πώς οι εφαρμογές της τεχνητής νοημοσύνης επηρεάζουν ήδη τα γλωσσικά επαγγέλματα και τις πιθανές εξελίξεις.