22ο Ετήσιο Συνέδριο TESOL Greece - Athens College Event "Fostering Mindfulness for an Intercultural World"

Φεβ 19, 2024

Την Κυριακή, 4 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Μπενάκειο Διδακτήριο του campus Ψυχικού, το 22ο Ετήσιο Συνέδριο “TESOL Greece – Athens College Event", με θέμα: " Fostering Mindfulness for an Intercultural World".

Χαιρετισμό κατά την έναρξη του Συνεδρίου απηύθυναν ο Διευθυντής/President του Κολλεγίου Αθηνών Καθηγητής Σπύρος Ν. Πολλάλης, η Διασχολική Προϊσταμένη Αγγλικών, κ. Μπέττυ Πριοβόλου και η Πρόεδρος της TESOL Greece κ. Μαρία Χαλκιαδάκη.

Κεντρικός ομιλητής του Συνεδρίου ήταν ο κ. Δημήτρης Πριμάλης (EFL teacher, teacher trainer, Microsoft Innovative Educator Fellow, Elementary and Kindergarten EFL Coordinator at Doukas School) με θέμα «A Teacher’s Path in the Age of AI».

Το Κολλέγιο Αθηνών εκπροσώπησαν με τις ομιλίες τους οι εκπαιδευτικοί Αγγλικής γλώσσας:

• Έλενα Παρασχοπούλου με θέμα: «Mindfulness in the Classroom: Weaving Cultures, Nurturing Minds»
  • Ελένη Γκολέμη με θέμα: «Your Story, My Story, Our Story Integrated Intercultural Literary Pedagogy (IILP): A Vehicle to Self-Exploration and Understanding of Otherness»
  • Τασούλα Ασημακοπούλου και Anika Devotta (Fulbright Fellow) με θέμα: «Poetry: Reflections and Connections for an Intercultural World»

Την TESOL εκπροσώπησαν οι ομιλητές:

• Έφη Κυρικάκη με θέμα: «Embracing the AI Revolution: Navigating Educators’ Emotional Journey»
  • Έφη Τζουρή με θέμα: «Through Their Eyes: Cultivating Mindfulness in Students through Refugee Documentaries»
  • Ευτύχης Κανταράκης με θέμα: «Social & Emotional Learning towards SDGs in ELT»

Το Συνέδριο παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί Αγγλικής γλώσσας του Κολλεγίου και εκπαιδευτικοί-μέλη της TESOL Greece.

Ακολούθησε η κοπή πίτας της TESOL Greece (προσφορά της Burlington Books) από την Πρόεδρο της TESOL Greece κ. Μαρία Χαλκιαδάκη και γεύμα που παρατέθηκε από το Κολλέγιο Αθηνών σε όλους τους συμμετέχοντες του Συνεδρίου, στους χώρους του Μπενακείου.