Μαθητές του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών κατέκτησαν την 1η Θέση στο Διεθνή Διαγωνισμό Young Reporters for the Environment (YRE) 2022

Ιουλ 13, 2022

Οι Young Reporters for the Environment του Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Αθηνών κέρδισαν το πρώτο βραβείο στην κατηγορία

"Διεθνής Συνεργασία του Διεθνούς Διαγωνισμού Young Reporters for the Environment (YRE) 2022 " .

Η ομάδα εργάστηκε υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Αγγλικών Κας Αποστόλη  και αποτελείτο από τους παρακάτω μαθητές της 6ης Δημοτικού:  Βλαστού Ισαβέλλα, Kαψάνης Θεόδωρος, Λινάρδος Δημήτρης, Μπίλφελντ Ντέηβιντ, Μπρίλη Μελίτα, Νέζης Στέργιος , Παπανδροπούλου Λυδία, Σταμέλου Ναταλία, Φραγάκη Μάρω, Χανιώτη Ουρανία, Χατζόπουλος Άγγελος.  Σε συνεργασία με Τούρκους μαθητές από το Özel Çanakkale Açı Ortaokulu, οι μαθητές μας έγραψαν ένα άρθρο με τίτλο WILDFIRES & CLIMATE CHANGE A fiery summer for Turkey and Greece με το οποίο και κέρδισαν την 1η θέση στη συγκεκριμένη κατηγορία του διαγωνισμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι φέτος το πρόγραμμα YRE έλαβε περισσότερες από 230 συμμετοχές από 35 χώρες. Οι νικητές επιλέχτηκαν από εκπροσώπους των UNESCO, UN Environment Programme, MARS Wrigley Foundation, FEE και διεθνείς διακεκριμένους δημοσιογράφους, φωτορεπόρτερ και σκηνοθέτες, οι οποίοι αξιολόγησαν διεξοδικά κάθε συμμετοχή  και απένειμαν βραβεία 1ης, 2ης και 3ης θέσης, καθώς και Τιμητικές Διακρίσεις, με βάση την τεχνική ποιότητα, το επίπεδο έρευνας, την πρωτοτυπία και τη διάδοση κάθε υποβολής. Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού στο σχετικό δελτίο τύπου του YRE.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας αλλά και στην υπεύθυνη εκπαιδευτικό!