Still Standing - CAS project

Μαρ 8, 2022

Στο πλαίσιο του προγράμματος CAS (Creativity, Activity, Service) που αποτελεί κομβικό στοιχείο του IB Diploma Programme, τη Δευτέρα, 21 Φεβρουαρίου 2022  έλαβε χώρα η μαθητική δράση "Still Standing". Στόχος των προγραμμάτων CAS (CAS projects) είναι η ανάληψη πρωτοβουλίας από τους μαθητές μας για την οργάνωση δράσεων, που ωφελούν ουσιαστικά την τοπική και ευρύτερη κοινότητα. Πρόκειται για μαθητο-κεντρικές δράσεις, οι οποίες σχεδιάζονται, οργανώνονται και ολοκληρώνονται από τους/τις ίδιους/ες, δίνοντάς τους ταυτόχρονα τη δυνατότητα να εξασκήσουν σημαντικές δεξιότητες, όπως η συνεργατικότητα και η δυνατότητα επίλυσης προβλημάτων.

Ως μέρος των CAS projects του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022, ομάδα μαθητών/τριών μας που αποτελείται από τους Δ. Μουσαμά, Μ. Μπαδογιαννάκη, Μ. Νικολαΐδη και Α. Φράγκο, οργάνωσαν τη δράση “Still Standing”, η οποία στόχευε στην ενημέρωση των συμμαθητών τους σχετικά με τομείς που έχουν επηρεαστεί από την πανδημία COVID-19 και απασχολούν τη γενιά τους. Προσκλήθηκαν τρεις ομιλητές διακεκριμένοι στον χώρο τους, οι κκ. Π. Θεοδωρακάκου, Α. Λαμπρινίδη '01 και Α. Σταλίκας, οι οποίοι μίλησαν για θέματα δικαιωμάτων, τεχνολογίας και ψυχικής υγείας στην μετά-covid εποχή. Η δράση παρακολουθήθηκε ζωντανά από περιορισμένο αριθμό μαθητών/τριών του IB DP, οι οποίοι/ες έθεσαν ερωτήσεις στους ομιλητές, και παράλληλα βιντεοσκοπήθηκε προκειμένου να την παρακολουθήσουν όλοι οι μαθητές/τριες του έτους.