"Ο Σπίθας πάει σχολείο"

Νοε 8, 2021

Τη Δευτέρα 8 Νοεμβρίου 2021, η εκδότρια και υπεύθυνη πολιτιστικών εκδηλώσεων των εκδόσεω Μάρτης,  Άννα Παπαφίγκου, παρουσίασε στους μαθητές της 1ης τάξης (1α & 1ε) το βιβλίο «Ο Σπίθας πάει σχολείο».

Στον Σπίθα αρέσει να μένει σπίτι και να χουζουρεύει με τη Βίκυ. Μια μέρα όμως η Βίκυ τού λέει ότι θα πρέπει να τον στείλει στο σχολείο για σκύλους. Από την αφήγηση τα παιδιά έμαθαν για τις ανησυχίες που είχε ο Σπίθας για την πρώτη του μέρα στο σχολείο, τις περιπέτειές του εκεί καθώς και τους νέους του φίλους. Μαζί με την κυρία Παπαφίγκου, οι μαθητές μίλησαν για τις συνήθειες που έχει ένας σκύλος, αλλά και για τα πράγματα που τον ενοχλούν. Μια ιστορία που διασκέδασε τα παιδιά και τα έκανε να θυμηθούν πώς ήταν η δική τους πρώτη μέρα στο σχολείο.