Το τμήμα "Τσιπούρα" ερευνά τις ιστορίες

Νοε 25, 2021

Στο πλαίσιο της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Πως εκφραζόμαστε», δύο μητέρες επισκέφθηκαν τους μαθητές του τμήματος «Τσιπούρα», μέσω της πλατφόρμας MS TEAMS και διηγήθηκαν ιστορίες. Με την βοήθεια της μητέρας της Ευγενίας, γνωρίσαμε μια ιστορία από το Νεοχώρι Κωνσταντινούπολης και μάθαμε την παράδοση της «Μαλλιαρούς», ενώ μέσα από φωτογραφίες και βίντεο η μητέρα του Γιάννη, μας παρουσίασε με ποιους τρόπους μπορούμε να εκφράσουμε τις ιδέες και τα συναισθήματά μας, μέσω της κίνησης και του χορού.

Μετά την ολοκλήρωση της παρουσίασης οι μαθητές έκαναν ερωτήσεις και εικονογράφησαν μέρη της ιστορίας.

Ένα μεγάλο «Ευχαριστώ» στην μητέρα της Ευγενίας και στην μητέρα του Γιάννη για τις υπέροχες παρουσιάσεις τους.