Οι μαθητές της 3ης τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού συναντούν την σχεδιάστρια εκπαιδευτικών προγραμμάτων κ. Άννα-Μαρία Βλάσση

Ιουν 3, 2021

Στο πλαίσιο του προγράμματος Φιλαναγνωσίας της Βιβλιοθήκης, η 3η τάξη ασχολήθηκε με το βιβλίο, «Γιαγιόι Κουσάμα: Από εδώ μέχρι το άπειρο», των εκδόσεων Μέλισσα.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν την σχεδιάστρια εκπαιδευτικών προγραμμάτων Άννα-Μαρία Βλάσση στους υπαίθριους χώρους του Σχολείου μας και να την ακολουθήσουν σε ένα ταξίδι γνωριμίας του έργου της Γιαγιόι Κουσάμα με τίτλο, «Βούλες κόκκινες, πράσινες και μπλε».

Η κυρία Βλάσση σημειώνει: "Ακολουθώντας την τέχνη της Γιαγιόι Κουσάμα, μία από τις πιο δημοφιλείς pop-art εικαστικούς, απλώσαμε τις μπάλες στον χώρο μας δημιουργώντας «εγκατάσταση», παίξαμε με τις αντανακλάσεις καθρεφτών για να κατανοήσουμε το περίφημο ΔΩΜΑΤΙΟ εξάλειψης και κυρίως παρακολουθήσαμε πώς κατάφερε ένα κορίτσι να κάνει το όνειρό του πραγματικότητα παρά τις αντιξοότητες."