Παρακολούθηση Διεθνούς Συνεδρίου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου από μαθητές του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού

Νοε 1, 2019
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥΠέντε μαθητές της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου (Σ.
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ
ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ
ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ
Πέντε μαθητές της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου (Σ. Ζερβός, Λ. Βρατσάνου, Α.-Χ. Κατσιμπρή, Θ. Μπολτσής και Μ. Ταμπάχ) και τέσσερις μαθητές του 2ου έτους του Προγράμματος International Baccalaureate (Σ. Γρηγόρη, Μ.-Χ. Λόη, Ε. Μωυσής, και Κ. Σαμαράς), που επελέγησαν με ακαδημαϊκά κριτήρια, παρακολούθησαν Διεθνές Συνέδριο με θέμα «Ο Νότος για την Ανάπτυξη» (South for Growth) και κεντρικό ομιλητή τον Πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Martin Schulz. Το Συνέδριο διοργανώθηκε από το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα, σε συνεργασία με τα Γραφεία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο, την Ιρλανδία, την Ιταλία, την Πορτογαλία και την Ισπανία και πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 4 Νοεμβρίου 2013, στην Αίθουσα Δημήτρης Μητρόπουλος του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών. Στο Συνέδριο έλαβαν μέρος μέλη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και δημοσιογράφοι από τις έξι χώρες που συμμετείχαν στην εκδήλωση.
Τους μαθητές του Σχολείου μας συνόδευσε ο εκπαιδευτικός κ. Θεόδωρος Ελευθερίου.