Χάλκινο Μετάλλιο στην Διεθνή Βαλκανιάδα Νέων Πληροφορικής

Νοε 1, 2019
Χάλκινο Μετάλλιο στην Διεθνή Βαλκανιάδα Νέων Πληροφορικής στον μαθητή της Β΄ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών Αριστοφάνη Ροντογιάννη.

Χάλκινο Μετάλλιο στην Διεθνή Βαλκανιάδα Νέων Πληροφορικής -junior Balkan Olympiad in Informatics (jBOI)- κατέκτησε ο μαθητής Ροντογιάννης Αριστοφάνης της Β΄ Γυμνασίου του Κολλεγίου Αθηνών. Η διοργάνωση έλαβε χώρα στην Οχρίδα της FYROM, στις 9 – 15 Αυγούστου. Σε αυτή συμμετείχαν 8 βαλκανικές χώρες και 30 μαθητές, οι οποίοι έχουν διακριθεί στους διαγωνισμούς πληροφορικής που διοργανώνονται σε εθνικό επίπεδο. Με την επιτυχία αυτή ο Αριστοφάνης γίνεται ο μικρότερος Έλληνας μαθητής που κερδίζει μετάλλιο σε τέτοια διοργάνωση, κατά τα τελευταία 6 χρόνια που διεξάγεται ο διαγωνισμός.

Συγχαρητήρια στον μαθητή για την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε, για το μετάλλιο που κατέκτησε και ευχές για αντίστοιχες επιτυχίες στο μέλλον.