Εκπαιδευτική επίσκεψη του Ομίλου Οικουμενικών Σχέσεων και Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στη Γενεύη

Μαρ 31, 2015

Ο Όμιλος Οικουμενικών Σχέσεων και Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών και ο Όμιλος Οικουμενικών Σχέσεων και Ανθρώπινης Αλληλεγγύης του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Γενεύη από την Τετάρτη, 12 έως το Σάββατο, 15 Μαρτίου 2014, με τη συμμετοχή σαράντα συνολικά μαθητών. Τους είκοσι μαθητές της αποστολής του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών συνόδευσαν ο κ. Φ. Τακόπουλος και η κ. Λ. Αγαπαλίδου.

Οι μαθητές επισκέφθηκαν το Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών, τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών, την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, τον Παγκόσμιο Οργανισμό Μετανάστευσης, την Ελληνική Πρεσβεία στη Γενεύη (μόνιμη αντιπροσωπεία στον ΟΗΕ) και το Διορθόδοξο Κέντρο του Οικουμενικού Πατριαρχείου στο Chambésy.

Τέλος, τα μέλη της αποστολής παρευρέθησαν στα εγκαίνια της έκθεσης της ελληνίδας φωτογράφου Διονυσίας Αλεξιάδου με θέμα The Right to Smile, που πραγματοποιήθηκε στον ΟΗΕ με αφορμή την Ελληνική Προεδρεία της Ε.Ε.