ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ DEBATE -  ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΔΥΟ ΜΑΘΗΤΩΝ  ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ-  ΣΤΟ 25ο WSDC ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ DEBATE - ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΔΥΟ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΨΥΧΙΚΟΥ- ΣΤΟ 25ο WSDC ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

Νοε 1, 2019

Οι μαθητές του 2ου έτους του Προγράμματος International Baccalaureate Κολλεγίου Ψυχικού Ανδρέας-Αλέσι Αθανασόπουλος και Χρυσηάννα Παπαδάκη, τακτικά μέλη της Εθνικής Ομάδας Debate, εκπροσώπησαν την Ελλάδα στο 25ο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Debate (WSDC), που διεξήχθη στην Αττάλεια της Τουρκίας, από τις 26 Ιανουαρίου έως τις 6 Φεβρουαρίου 2013.

Η Εθνική Ομάδα Debate κατέλαβε τη 16η θέση, αφού αντιμετώπισε επιτυχώς χώρες όπως τη Σλοβενία, το Ισραήλ, την Κίνα, τις Βερμούδες και τη Νιγηρία. Η Ελλάδα είναι μία από τις έξι χώρες που από το 2000 βρίσκεται συνέχεια στις 16 καλύτερες ομάδες του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος (Octo-finals) και η μόνη μη αγγλόφωνη χώρα που κατέχει αυτό το ρεκόρ. Οι άλλες πέντε χώρες είναι η Αγγλία, η Αυστραλία, η Ν. Ζηλανδία, ο Καναδάς και η Σιγκαπούρη.

Τους μαθητές συνόδευσε η προπονήτρια της ομάδας Debate του Σχολείου μας Καλλίνα Μπασλή ΄02.