Διάκριση μαθητών του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών Δημοτικού «Αριστοτέλης» 2018

Ιουν 16, 2018
Έξι μαθητές της 5ης τάξης και εννέα μαθητές της 6ης τάξης του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών ήταν ανάμεσα σε αυτούς που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμών Φυσικών Δημοτικού «Αριστοτέλης».

Ο διαγωνισμός, που διεξάγεται σε δύο φάσεις, απευθύνεται σε μαθητές της 5ης και της 6ης τάξης όλων των Δημοτικών Σχολείων της χώρας. Στην 1η φάση, που έγινε στις 8 Μαρτίου 2018,  συμμετείχαν οι μαθητές των σχολείων που έχουν δηλώσει συμμετοχή. Στη 2η φάση, που έγινε στις 19 Μαΐου 2018, πήραν μέρος δύο μαθητές από κάθε τμήμα, οι οποίοι είχαν διακριθεί στην πρώτη φάση του διαγωνισμού.

Ο Διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και πραγματοποιείται από την Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ), σε συνεργασία με το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, Τεχνολογίας και Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αθηνών το οποίο έχει την επιστημονική ευθύνη.

Οι μαθητές που διακρίθηκαν:

5η τάξη

Μελίνα Ζαΐμη, 2ο Βραβείο Αριστείας

Νικόλας Σκεύης, 2ο Βραβείο Αριστείας

Γιώργος Χαΐνης, 2ο Βραβείο Αριστείας

Δανάη Κόλλια, 3ο Βραβείο Αριστείας

Γιάννης Μπιτούνης, 3ο Βραβείο Αριστείας

Δημήτρης Χρυσικός, Εύφημος Μνεία

6η τάξη

Ανδρέας Παυλόπουλος, 1ο Βραβείο Αριστείας

Άθαν Μακρής, 1ο Βραβείο Αριστείας

Χρήστος Χατζηγάκης, 1ο Βραβείο Αριστείας

Χαραλένα Παπανικολάου, 2ο Βραβείο Αριστείας

Γιώργος Μπακούλας, 2ο Βραβείο Αριστείας

Νικολέτα Κοτσαηλίδη, Εύφημος Μνεία

Άρτεμις Θεοτόκη Ανδρουτσέλη, Εύφημος Μνεία

Μάρθα Αλευρά, Εύφημος Μνεία

Εμμέλεια Τσιαντούλα, Εύφημος Μνεία

Συγχαρητήρια στους μαθητές που διακρίθηκαν, αλλά και στα υπόλοιπα παιδιά για τη συμμετοχή τους.