MYP Design - Τεχνολογία στην Α’ Γυμνασίου

Μαϊ 29, 2018
Κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2017-2018, οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου του Κολλεγίου Ψυχικού κατασκεύασαν μακέτες βιοκλιματικών κτιρίων στο πλαίσιο του μαθήματος MYP Design course, Year 2.

Οι μαθητές έμαθαν για τις βασικές αρχές της βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής που βρίσκονται στην καρδιά του σύγχρονου περιβαλλοντικού σχεδιασμού. Ακολούθησαν το ΜΥP Design Cycle στηριζόμενοι σε πρακτικές και διαδικασίες του σύγχρονου design. Το ΜΥP Design Cycle είναι ένα σύστημα που οδηγεί τους μαθητές μέσα από μια σειρά οργανωμένων βημάτων στην ανάλυση, ανάπτυξη και δημιουργία προϊόντων – λύσεων και αξιολόγησης αυτών. Σε ομάδες των τεσσάρων, οι μαθητές κατασκεύασαν τα πρωτότυπά τους στο πλαίσιο των εβδομαδιαίων μαθημάτων τους στο σχολείο.