Η 5η τάξη του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στον αγώνα No Finish Line

Μαϊ 16, 2018
Την Πέμπτη, 26 Απριλίου οι 161 μαθητές της 5ης τάξης, μαζί με τους δασκάλους τους, πήραν μέρος στον αγώνα No Finish Line.

Το No Finish Line είναι ο μεγαλύτερος φιλανθρωπικός αγώνας δρόμου στον κόσμο, έχει διάρκεια 90 ώρες και δεν υπάρχει χρονικός ή χιλιομετρικός περιορισμός. Ο φετινός αγώνας ξεκίνησε στις 25 Απρίλιου, ολοκληρώθηκε στις 29 Απριλίου και διοργανώθηκε, για άλλη μια χρονιά, από το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Οι συμμετέχοντες έτρεξαν ή περπάτησαν γύρω από το κανάλι του Κέντρου Πολιτισμού με στόχο την ενίσχυση των δράσεων της οργάνωσης «Μαζί για το παιδί». Κάθε χιλιόμετρο που συμπλήρωναν οι δρομείς, μετατρεπόταν σε χρηματικό ποσό, από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της 5ης τάξης του Σχολείου μας κάλυψαν 1.285 χιλιόμετρα και κατετάγησαν τρίτοι ανάμεσα σε όλα τα σχολεία που έλαβαν μέρος και 16οι στη γενική κατάταξη. Τους αξίζουν συγχαρητήρια!

Η συμμετοχή των μαθητών μας σε αυτόν τον αγώνα ήταν το επιστέγασμα της πασχαλινής δράσης που οργανώθηκε από το Σχολείο και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού. Οι μαθητές από κάθε τάξη του Δημοτικού συγκέντρωσαν προϊόντα ή έφτιαξαν πασχαλινές κατασκευές με σκοπό να ενισχύσουν φορείς που που συνεργάζονται με την οργάνωση «Μαζί για το παιδί». Η δράση είχε μεγάλη επιτυχία και απέδειξε τη σημασία της προσφοράς και της αλληλεγγύης.

Ευχαριστούμε πολύ όλους όσοι βοήθησαν στην επιτυχία της δράσης!