Διάκριση μαθητών του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στον Διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «Μαθηματικά και Παιχνίδι»

Μαϊ 16, 2018
37 μαθητές που φοιτούν, κατά το σχολικό έτος 2017 – 18, στην 5η και 6η τάξη του Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Αθηνών, ήταν ανάμεσα στους βραβευθέ

37 μαθητές που φοιτούν, κατά το σχολικό έτος 2017 – 18, στην 5η και 6η τάξη του Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Αθηνών,  ήταν ανάμεσα στους βραβευθέντες του διαγωνισμού «Μαθηματικά και Παιχνίδι» που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία tην Παρασκευή, 9 Μαρτίου 2018 .

Ο διαγωνισμός «Μαθηματικά και Παιχνίδι» διοργανώνεται για δωδέκατη συνεχή χρονιά από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία στο πλαίσιο του περιοδικού «Μικρός Ευκλείδης» που εκδίδει η Εταιρεία και απευθύνεται σε μαθητές των δύο τελευταίων τάξεων του Δημοτικού Σχολείου. Στόχος του διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές, από νωρίς, σε επαφή με τα Μαθηματικά και τις εφαρμογές τους.

Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 13 Μαΐου 2018, στην Αίθουσα Τελετών του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου στην Πολυτεχνιούπολη Ζωγράφου. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν οι βραβευθέντες μαθητές με τους γονείς τους, καθώς επίσης ο Διευθυντής του Δημοτικού κ. Λουκάς Ζάχος και ο Υποδιευθυντής του Α.Τ. κ. Παντελής Αντωνίου.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους!

Οι βραβευθέντες μαθητές ήταν:

5η τάξη

6η τάξη