Συμμετοχή του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στη γιορτή της Action Aid

Μαϊ 14, 2018
Συμμετοχή του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στη γιορτή της Action Aid Την Κυριακή, 22 Απριλίου στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Αθήνα 2018, Παγκόσμια Πρωτεύο

Συμμετοχή του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στη γιορτή της Action Aid

Την Κυριακή, 22 Απριλίου στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Αθήνα 2018, Παγκόσμια Πρωτεύουσα βιβλίου» οργανώθηκε από την Action Aid, στην Πλατεία Βικτωρίας, γιορτή με αφορμή τη Μαθητική Εβδομάδα Δράσης 2018.

Κάθε Μάρτιο, τα τελευταία 13 χρόνια, η Action Aid οργανώνει τη Μαθητική Εβδομάδα Δράσης. Στόχος της οργάνωσης είναι οι μαθητές να πάρουν θέση για τη δικαιοσύνη και την ισότητα στον κόσμο.

Η φετινή εβδομάδα δράσης ήταν αφιερωμένη στους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης, στο σχέδιο που δεσμεύει τα κράτη μέλη του ΟΗΕ, ώστε να εργαστούν για την εξάλειψη της ακραίας φτώχειας, τη μείωση των ανισοτήτων και την καταπολέμηση της κλιματικής απειλής. Καρπός της δράσης των μαθητών ήταν η δημιουργία fanzine τα οποία στάλθηκαν στην Action Aid και αποτέλεσαν αντικείμενο

έκθεσης κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης που πραγματοποίησε η οργάνωση.

Το Σχολείο μας συμμετείχε, για άλλη μια χρονιά, στη δράση της Action Aid. Οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν ως προς τους 17 στόχους βιώσιμης ανάπτυξης και  εμβάθυναν σε αυτούς μέσα από τη δημιουργία ομαδικών fanzine. Η δράση υλοποιήθηκε στις τάξεις τον Μάρτιο του 2018. Οι δημιουργίες των μαθητών μας εκτέθηκαν στη συλλογική παρουσίαση της Action.

Αντιπροσωπευτικό υλικό από τα fanzine των σχολείων που μετείχαν στην δράση είναι αναρτημένα στο site της Aciton Aid: https://actionaideducation.tumblr.com/