Αναπαράσταση Μαραθωνίου στο Λάτσειο

Οκτ 17, 2017
Με αφορμή την Ευρωπαϊκή εβδομάδα αθλητισμού και την Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού το Τμήμα Φυσικής Αγωγής του Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Ψυχικού οργάνωσε διήμερο με θέμα την άθληση, το τρέξιμο και τον Μαραθώνιο δρόμο.

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις στο θέατρο του σχολείου με θέμα το όμορφο και δύσκολο αγώνισμα του Μαραθωνίου Δρόμου, με αναφορές σε ιστορικά και οργανωτικά στοιχεία. Την Τρίτη 3 Οκτωβρίου έγινε η αναπαράσταση του Μαραθωνίου Δρόμου. Η 1η και η 2η τάξη παρουσίασαν όμορφες αφίσες με συνθήματα και σχέδια για την υποστήριξη και ενθάρρυνση των αθλητών, η 3η τάξη ανέλαβε την καθοδήγηση των δρομέων και η 4η τάξη την υδροδοσία και το μοίρασμα σφουγγαριών στους δρομείς.
Η 5η και η 6η τάξη μαζί με τους δασκάλους τους έτρεξαν την όμορφη διαδρομή που είχε σχεδιαστεί περιμετρικά του σχολείου και γέμισαν τον χώρο με χαμόγελα και ενέργεια.
Την αψίδα του τερματισμού πέρασαν με χαρά όλοι οι συμμετέχοντες και έδωσαν ραντεβού για του χρόνου μέσα σε γιορτινό κλίμα!
Την παρουσίαση και οργάνωση της εκδήλωσης ανέλαβε ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Στέλιος Κακαβογιάννης.