Συμμετοχή μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Θεολογίας

Αυγ 8, 2017

Μέλη του Ομίλου Οικουμενικών Σχέσεων και Ορθoδόξου Πνευματικότητας και μαθητές της Α΄ Λυκείου που προκρίθηκαν στον Ρητορικό Διαγωνισμό των Τριών Ιεραρχών συμμετείχαν με επτά εισηγήσεις στο 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Θεολογίας με γενικό θέμα «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» , που διεξήχθη το Σάββατο, 18 Μαρτίου, και την Κυριακή, 19 Μαρτίου 2017 στην Ξάνθη.

Το Συνέδριο διοργανώθηκε από το 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης «Μανώλης Ανδρόνικος» και τέθηκε υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητρόπολεως Ξάνθης και Περιθεωρίου.

Τα θέματα των εισηγήσεων των μαθητών ήταν τα ακόλουθα:

1. Αγία Σοφία Κωνσταντινουπόλεως (Αρετή Βάσιου και Λιάνα Συρμαγιά)

2. Σύγχρονος αποκρυφισμός και Ορθοδοξία (Νίκος Γρύλος, Μελέτης Τσαντίλας,  Παναγιώτης Τσουνάκης)

3. Ο Ξένος και οι ξένοι: μια διαφορετική ματιά για το προσφυγικό πρόβλημα (Αλέξης Μεσσήνης)

4. Από την αυτογνωσία στην βίωση του δόγματος (Αναστασία Διαμαντή, Ανδρέας Σαραντόπουλος)

5. Άγιον Όρος: Η μοναχική πολιτεία μέσα στην ιστορία (Αριστείδης Γκούμας, Σταμάτης Μπρέμπος)

6. Κλωνοποίηση: προκλήσεις, βιοηθική και θεολογική θεώρηση (Μαρλέτα Κοντού, Ελένη Κωστούλα, Χρήστος Μάρκου),

7. Η σύζευξη της Κλασσικής Παιδείας και της Ορθόδοξης Παράδοσης στους Τρεις Ιεράρχες (Στέφανος Φριλίγκος).

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγητές του Λυκείου Αρχιμ. Χρυσόστομος Συμεωνίδης, Θεολόγος, κ. Φίλιππος Τακόπουλος, Θεολόγος, και κ. Δημήτριος Ροζάκης, Φιλόλογος.