Συμμετοχή και διάκριση μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στην 35η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων

Μαϊ 21, 2017

Οι μαθητές της Β’ Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών Ελένη Μπουζιάνη και Αντώνιος Λύρας και ο μαθητής της Α’ Λυκείου Χρήστος Αλεξόπουλος συμμετείχαν στην 35η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα από τις 7 έως τις 10 Απριλίου 2017.

Κατά την διάρκεια της Συνδιάσκεψης οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά τόσο στις εργασίες των επιτροπών και την κατάρτιση των ψηφισμάτων όσο και στην Ολομέλεια των εργασιών της Συνδιάσκεψης στην οποία συμμετείχαν συνολικά 121 μαθητές από όλη την Ελλάδα.

Η Ελένη Μπουζιάνη, ο Αντώνιος Λύρας και ο Χρήστος Αλεξόπουλος επελέγησαν, μεταξύ είκοσι τεσσάρων μαθητών, ως αναπληρωματικοί των μαθητών που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην 85η Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων (Φθινόπωρο 2017, Τιφλίδα), ενώ θα έχουν την δυνατότητα να συμμετάσχουν σε διεθνή fora καθώς και σε περιφερειακές και εθνικές συνόδους του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων που πραγματοποιούνται σε τακτική βάση ανά την Ευρώπη.

Καθηγητές Σύμβουλοι της αποστολής ήταν ο κ. Ν. Παλάντζας και η κ. Α. Σαραντοπούλου.