Turkey trot

Ιαν 28, 2017

Κάθε χρόνο, στο πλαίσιο του εορτασμού του Thanksgiving, το Αγγλικό Τμήμα διοργανώνει τη δράση του Turkey trot, με φιλανθρωπικό χαρακτήρα. Η δράση αυτή διοργανώνεται από το 2013 με ιδιαίτερη επιτυχία και απήχηση στους μαθητές.

Φέτος  οι εκπαιδευτικοί του Αγγλικού τμήματος προέτρεψαν τους μαθητές να φέρουν στο Σχολείο  παλιά τους ρούχα, ώστε να δοθούν σε παιδιά που τα έχουν ανάγκη.

Οι μαθητές, για 3 εβδομάδες που κράτησε η δράση, έφεραν  χειμωνιάτικα ρούχα σε καλή κατάσταση (μπουφάν, φόρμες, παντελόνια, κολάν, μπλούζες, φούτερ). Μέλη του 15μελούς  Μαθητικού Συμβουλίου  καθώς και άλλοι μαθητές της 6ης  τάξης βοήθησαν στην ταξινόμηση των ρούχων και την τοποθέτησή τους σε 30 κούτες.

Οι  υπεύθυνοι του Μη Κερδοσκοπικού Σωματείου «Δεσμός» παρέλαβαν  τις  κούτες με τα ρούχα, τις οποίες και παρέδωσαν σε χώρο συγκέντρωσης  προσφύγων.