Κατάκτηση 2ης θέσης στην Α' φάση του Μαθητικού Διαγωνισμού   EUSO 2017

Κατάκτηση 2ης θέσης στην Α' φάση του Μαθητικού Διαγωνισμού EUSO 2017

Ιαν 16, 2017

H τριμελής ομάδα του Σχολείου μας που έλαβε μέρος στον τοπικό πειραματικό διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών «European Union Science Olympiad - EUSO 2017» - αποτελούμενη από τους μαθητές της Β΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Δ. Αρβανιτόπουλο και Οδ. Σταυρακάκη και τον μαθητή του ΙΒ1 Κ. Κεκλίκογλου – κατέλαβε τη 2η θέση στην α΄ φάση του διαγωνισμού και θα συμμετάσχει στη δεύτερη και τελική φάση, η οποία θα διεξαχθεί το Σάββατο, 28 Ιανουαρίου 2017.

Τα δύο ελληνικά σχολεία που θα προκριθούν στην τελική φάση (πανελλήνιος διαγωνισμός) θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην «15η European Union Science OlympiadEUSO 2017», που θα διεξαχθεί στην Κοπεγχάγη της Δανίας, από τις 7 έως τις 14 Μαΐου 2017.