Σημαντικές διακρίσεις μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού στην τελική φάση του 28ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Πληροφορικής

Ιουν 13, 2016

Ο μαθητής της Α΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού Ιωάννης Τυροβολάς, καθώς και οι μαθητές του ΙΒ2 Ελένη Αλευρά και Γεώργιος Κουσουρής επελέγησαν να συμμετάσχουν στο Camp Επιλογής των μελών των Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής 2016. Το Camp Επιλογής των Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής διεξήχθη από τις 10 έως τις 13 Μαΐου 2016 στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ του ΕΜΠ.

Σημαντική ήταν η επιτυχία του Ιωάννη Τυροβολά, ο οποίος ως μέλος της Εθνικής Ομάδας θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην Balkan Olympiad in Informatics, ΒΟΙ 2016, που θα διεξαχθεί στη Λευκωσία της Κύπρου στις 27 Ιουνίου 2016.

Συνολικά τέσσερις μαθητές του ΕΕΙ επελέγησαν ως μέλη των Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής 2016.