Επίσκεψη του Σχολείου École Internationale Gaston Thorn του Λουξεμβούργου στο Κολλέγιο

Απρ 29, 2024

Μαθητές, εκπαιδευτικοί και μέλη της Διεύθυνσης της Ecole Internationale Gaston Thorn επισκέφτηκαν την Τρίτη, 23 Απριλίου 2024 το Κολλέγιο στο Campus Ψυχικού.  Οι μαθητές του διεθνούς σχολείου από το Λουξεμβούργο παρακολούθησαν παρουσίαση που αφορά στην ιστορία και τις δράσεις του Κολλεγίου, την οποία πραγματοποίησαν μέλη των 15μελών Μαθητικών Συμβουλίων του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών και του Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού. Μαθητές του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών και του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού ξενάγησαν τους μαθητές του διεθνούς σχολείου στο Campus Ψυχικού και εν συνεχεία συμμετείχαν σε κοινές δραστηριότητες σε τμήματα Αγγλικών, Γαλλικών και Γερμανικών. Επίσης, μαθητές των ομίλων MUN και UNESCO των δύο Γυμνασίων εργάστηκαν με τους μαθητές της Ecole Internationale Gaston Thorn σε κοινά projects στη Βιβλιοθήκη του Κολλεγίου εστιάζοντας στα εξής θέματα:  Climate Change Solutions Showcase, Cultural Heritage, Peace Symbol Artwork Creation,  Democracy and World Peace.

Η επίσκεψη και οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν συνέβαλαν στη γνωριμία και την επικοινωνία των μαθητών καλλιεργώντας την πολυπολιτισμικότητα και την διαπολιτιστική συνείδηση και συνεργασία.