Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για την Ποίηση - Συνεργασία Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών και Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού

Απρ 17, 2024

Με αφορμή τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας για την ποίηση και απώτερο στόχο οι μαθητές να γνωρίσουν και να αγαπήσουν τον ποιητικό λόγο, το τμήμα 5ε του Κολλεγίου Αθηνών διάβασε και ανέλυσε απόσπασμα του ποιήματος Όνειρο Καλοκαιρινού Μεσημεριού του Γ. Ρίτσου! Οι μαθητές, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, εικονοποίησαν τους στίχους του ποιήματος και  στη συνέχεια το δραματοποίησαν. Με τη σειρά του το τμήμα 5α του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού μάς παρουσίασε το ποίημα Θερμοπύλες του Κ. Καβάφη. Λύσαμε σταυρόλεξα και κρυπτόλεξα και τέλος μας έδειξαν μια εντυπωσιακή μακέτα όπου αναπαριστούσαν τη μάχη των Θερμοπυλών!

Υπεύθυνοι δάσκαλοι

Β. Κρίκας, Κ. Λάμπρου