Το Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών δρα ενάντια στην κλιματική αλλαγή!

Απρ 16, 2024

Στo πλαίσιο του διαγωνισμού "Young Reporters for the Environment", οι μαθητές του 6δ της κ. Δριμιλή έκαναν έρευνα με θέμα τις δασικές πυρκαγιές και την επίδρασή τους στην κλιματική αλλαγή. Τα παιδιά δημιούργησαν αφίσες με θέμα τις πυρκαγιές και την κλιματική αλλαγή, καθώς και μία παρουσίαση με τις δικές τους ιδέες και σκέψεις για την καταστροφή του πλανήτη. Οι μαθητές φύτεψαν δέντρα στο δάσος του Σχολείου μας και παρουσίασαν τη δράση τους στα υπόλοιπα τμήματα της 6ης τάξης, με σκοπό την ευαισθητοποίηση των συμμαθητών τους πάνω σε ένα τόσο σημαντικό πρόβλημα που αφορά στο μέλλον του πλανήτη μας. Το μήνυμά τους ήταν πως "Ακόμα και ένα δέντρο μετράει" αν θέλουμε να ανατρέψουμε την κλιματική αλλαγή και τις καταστροφικές της συνέπειες για το περιβάλλον. Καλεσμένος στην παρουσίαση ήταν και ο Ανθυποπυραγός του 12ου Πυροσβεστικού Σώματος, κ. Λαιμοδέτης, που μίλησε στα παιδιά για τις δασικές αλλά και τις οικιακές πυρκαγιές.