Διάκριση μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στην 11η Μαθητική Συνάντηση Δημοσίου Λόγου στα Γαλλικά «Conseil des Jeunes Citoyens 2024»

Μαρ 12, 2024

Το Σάββατο, 9 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η 11η Μαθητική Συνάντηση Δημοσίου Λόγου στη γαλλική γλώσσα "Conseil des jeunes Citoyens", στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Δελασάλ, στη Θεσσαλονίκη. Στη Συνάντηση συμμετείχαν 19 σχολεία – εκ των οποίων πολλά γαλλόφωνα – και 190 μαθητές και μαθήτριες από όλη την Ελλάδα. Ο Διαγωνισμός αυτός είναι ο μοναδικός στην Ελλάδα για τη ρητορική στα γαλλικά. Πρόκειται για την προσομοίωση στα γαλλικά μιας Ανοιχτής Συνεδρίασης Δημοτών που θέτει τους μαθητές/τριες σε ρόλο ενεργού πολίτη.

Το Λύκειο του Κολλεγίου Αθηνών εκπροσώπησαν οι εννέα ακόλουθοι μαθητές και μαθήτριες της Β’ Λυκείου:
Α.-Μ. Αγοράνου
Δ. Οικονομίδη
Α. Ράλλης
Ε. Ράλλης
Ο. Τζεδάκη
Γ. Χαΐνης
Α. Χατζηδάκη
Ε. Χατζημανωλάκη
Μ. Ψαρράκη

Οι μαθητές Α. Ράλλης και Ε. Ράλλης κατέλαβαν την 1η θέση στις κατηγορίες CADRE DE VIE – ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ και CULTURE – ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ αντίστοιχα και τους απονεμήθηκε το βραβείο «Jeune Citoyen».

Τους μαθητές και τις μαθήτριες προετοίμασαν και συνόδευσαν στη Θεσσαλονίκη οι καθηγήτριες της Γαλλικής Γλώσσας κ. Άννα-Λουΐζα Βαλληνδρά και κ. Κωνσταντία Κωνσταντινίδου.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τις διακρίσεις τους στο Διαγωνισμό!