Επίσκεψη του Ομίλου "World Explorers" του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών στο Ίδρυμα "Σταύρος Νιάρχος"

Φεβ 19, 2024

Την Πέμπτη, 1 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές του Ομίλου "World Explorers" παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Αθήνα, Μια Πόλη, Ένα Οικοσύστημα!" του Ιδρύματος "Σταύρος Νιάρχος". Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα αποτέλεσε ένα δυναμικό εργαστήριο σχεδίασης και οι μαθητές κλήθηκαν να εξερευνήσουν νέους τρόπους σκέψης και προσέγγισης προβλημάτων, καθώς και να αναπτύξουν δικές τους καινοτόμες ιδέες για τη βιωσιμότητα στα αστικά οικοσυστήματα.

Μέσα από αυτήν τη διαδικασία, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τη σημασία της συνεργασίας, της δημιουργικότητας και της καινοτομίας στη δημιουργία βιώσιμων λύσεων για τα προβλήματα της πόλης και απέκτησαν μια νέα προοπτική για τον τρόπο που μπορούν να συμβάλουν στη δημιουργία μιας καλύτερης και πιο βιώσιμης πόλης για όλους.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: κ. Βρανοπούλου Μαρία, κ. Σιώτου Ειρήνη