World Read Aloud Day: "Η αγάπη για το διάβασμα θα ξεκινήσει από τα παιδιά για έναν κόσμο καλύτερο"

Φεβ 14, 2024

Στο πλαίσιο της Ημέρας Φιλαναγνωσίας World Read Aloud Day και της θετικής στάσης των παιδιών απέναντι στο βιβλίο ως μέσο γνώσης και ψυχαγωγίας , αλλά και αναπόσπαστο εργαλείο της εκπαιδευτικής διαδικασίας , οι μαθητές των Γερμανικών του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών αντάλλαξαν στις 6 και 8 Φεβρουαρίου  επισκέψεις  με τους μαθητές των Γερμανικών του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Ψυχικού και διάβασαν σύντομες ιστορίες για παιδιά.

Το θέμα των παιδικών ιστοριών, που διάβασαν οι μαθητές μας στους συμμαθητές τους του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού αφορούσε στα χρώματα  "Der Regenbogen, der seine Farben verlor“ – το ουράνιο τόξο που έχασε τα χρώματά του και "Farbenkinder“ – τα παιδιά των χρωμάτων. Οι μαθητές μας συμπλήρωσαν αρχικά στις τάξεις τους φύλλο εργασίας απαντώντας στις ερωτήσεις, τι, πού, πότε και ποιος διαβάζει. Ακολούθησε η δράση στην υπαίθρια τάξη του Σχολείου μας που έδωσε τη δυνατότητα στα παιδιά ως καταληκτική δραστηριότητα να χρωματίσουν με δακτυλομπογιές το ουράνιο τόξο και τα παιδιά των χρωμάτων.

Οι μαθητές μας διάβασαν τα κείμενά τους εξαιρετικά και απόλαυσαν τη δράση με ενθουσιασμό.