Συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών στα Οικολογικά Σχολεία «SPLASH FOR WATER CHANGE» - Διεθνής Συνεργασία

Φεβ 12, 2024

Με επιτυχία διοργανώθηκαν οι δύο πρώτες διαδικτυακές συναντήσεις του Ομίλου Περιβάλλοντος και Κηπουρικής του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών με το ιδιωτικό σχολείο Acibadem της Κωνσταντινούπολης στο πλαίσιο του έργου «Splash for water change”. Συγκεκριμένα,  στις 18 Ιανουαρίου 2024 και στις  8 Φεβρουαρίου 2024, τα δυο σχολεία ένωσαν τις φωνές τους και αντάλλαξαν δράσεις σχετικές με την υπεύθυνη κατανάλωση νερού αλλά και την ρύπανση υδάτων. To έργο έχει ως στόχο τη συνεργασία μεταξύ Οικολογικών Σχολείων διαφορετικών χωρών για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας πάνω σε περιβαλλοντικά ζητήματα αλλά και την εδραίωση της αντίληψης ότι είμαστε πολίτες του κόσμου και συνεργαζόμαστε για την επίλυση των προβλημάτων. Οι καταληκτικές δράσεις των δύο σχολείων θα πραγματοποιηθούν στις 22/3/2024 με τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Νερού.

Οι μαθητές της 3ης και 4ης που συμμετέχουν στο έργο «Splash for Water Change” είναι οι :

1. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΤΟΥ ΑΡΥΑΝΑ ΡΕΪΝΑ

2. ΒΑΛΑΣΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

3. ΒΑΡΕΛΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ

4. ΒΛΑΧΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

5. ΓΚΕΝΕΡΑΛΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ

6. ΔΕΠΟΛΑΣ ΛΕΩΝ

7. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

8. ΚΟΤΑΛΑΚΙΔΗΣ ΠΙΕΡ ΠΑΥΛΟΣ

9. ΜΑΚΡΙΝΟΣ ΠΕΤΡΟΣ

10. ΜΑΝΙΑΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

11. ΜΑΝΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΘΗΣΕΑΣ

12. ΜΑΝΩΛΑΚΗ ΣΟΦΙΑ

13. ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

14. ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

15. ΡΟΥΣΣΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

16. ΣΠΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

17. ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΦΑΙΔΩΝ

και οι εκπαιδευτικοί του Ομίλου Περιβάλλοντος και Κηπουρικής

Μαριάνθη Γιαννακοπούλου και Γρηγόρης Τζουβίστας.

Περισσότερα για τις δράσεις της 1ης  και 2ης συνάντησης μπορείτε να δείτε εδώ