Διάκριση μαθητή του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στον 7ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό «Η Μάχη των Οχυρών»

Απρ 24, 2023

Ο μαθητής της Β΄ Λυκείου Άρης-Μάριος Στραβελάκης διακρίθηκε στον 7ο  Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα «Η Μάχη των Οχυρών». Ο μαθητής κατέλαβε τη 2η θέση στην κατηγορία Ταινία Μικρού Μήκους με το έργο του «Εγώ θα πράξω το καθήκον μου». Θεματικό πεδίο του διαγωνισμού αποτέλεσε η ένδοξη ιστορία της Μάχης των Οχυρών.

Ο Διαγωνισμός διοργανώθηκε από τον Σύνδεσμο Φίλων Οχυρού Ιστίμπεη. Οι μαθητές/μαθήτριες που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό είχαν την ευκαιρία να αποτυπώσουν με τη δική τους ματιά ότι οι αγώνες για την ελευθερία και τα ιδανικά της πατρίδας έχουν θετικά αποτελέσματα, ακόμη και απέναντι σε υπέρτατες δυνάμεις, όταν υπάρχει ενότητα και ομοψυχία.

Θερμά συγχαρητήρια στον μαθητή μας για τη διάκρισή του, καθώς και στην καθηγήτρια-σύμβουλο κ. Λαμπρινή Ζήση!