Διακρίσεις μαθητών και μαθητριών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών
στον Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης»

Διακρίσεις μαθητών και μαθητριών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στον Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης»

Απρ 7, 2023

Ο Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης» διοργανώνεται από κοινού από το Τμήμα Φυσικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση.

Η Α΄ Φάση του Διαγωνισμού Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης» 2023  και για τις τρεις τάξεις του Λυκείου διενεργήθηκε την Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023 ενδοσχολικά σε όλα τα σχολεία. Τα γραπτά της Α΄ και της Β΄ Λυκείου αξιολογήθηκαν από τους διδάσκοντες/διδάσκουσες εκπαιδευτικούς των σχολείων, ενώ τα γραπτά της Γ΄ Λυκείου αξιολογήθηκαν από το τμήμα Φυσικής του ΕΚΠΑ.

Οι 5 πρώτοι μαθητές της Β΄ Φάσης που θα διενεργηθεί τέλος Απριλίου, στο Φυσικό Τμήμα του ΕΚΠΑ, θα συμμετάσχουν στην προσεχή Ολυμπιάδα Φυσικής στο Τόκυο.

ΠΡΩΤΕΥΣΑΝΤΕΣ Α’ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

ΣΚΕΥΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΣΟΥΡΑΒΛΑΣ ΚΙΜΩΝ-ΙΩΑΝΝΗΣ

ΠΡΩΤΕΥΣΑΝΤΕΣ  Β’ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΚΟΥΚΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ-ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΜΑΚΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

ΧΑΤΖΗΓΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Οι ακόλουθοι μαθητές της Γ΄ Λυκείου προκρίθηκαν στη Β΄ Φάση του Διαγωνισμού:

ΚΥΡΚΙΛΗΣ ΝΙΚΗΤΑΣ

ΦΙΛΟΣΙΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και σε όλες τις μαθήτριές μας!

Καλή επιτυχία στους μαθητές της Γ΄ Λυκείου στην επόμενη φάση του Διαγωνισμού!