Συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους σεισμόπληκτους της Τουρκίας και της Συρίας

Φεβ 9, 2023

Το Κολλέγιο Αθηνών σύσσωμο συμμετέχει στη συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους σεισμόπληκτους συνανθρώπους μας στην Τουρκία και στη Συρία που επλήγησαν από τους φονικούς σεισμούς τις προηγούμενες ημέρες. Οι Μαθητικές Κοινότητες Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, το Νηπιαγωγείο και όλοι οι εργαζόμενοι συνδράμουμε έμπρακτα στην ανακούφιση των πληγέντων.

Η ανθρωπιστική βοήθεια που θα συγκεντρώσουμε θα παραδοθεί στους δύο Δήμους που βρίσκονται οι εγκαταστάσεις μας, Φιλοθέης – Ψυχικού και Παλλήνης, οι οποίοι συνεργάζονται με το Όλοι Μαζί Μπορούμε, την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος, την Περιφέρεια Αττικής, τους Δήμους και τον Ερυθρό Σταυρό.

Τα χρονικά περιθώρια είναι πολύ πιεστικά και η ανθρωπιστική βοήθεια θα πρέπει να συγκεντρωθεί μέχρι τη Δευτέρα, 13 Φεβρουαρίου στο campus του Ψυχικού και μέχρι την Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου στο campus της Κάντζας.

Η συλλογή των ειδών θα γίνεται ως εξής:

• Οι μαθητές/μαθήτριες, οι γονείς, οι εργαζόμενοι στις πύλες των δύο campuses.
  • Οι μαθητές/μαθήτριες που έρχονται με σχολικά θα τα παραδίδουν κατά την αποβίβασή τους.

Λίστα ειδών:

• Χειμερινά ρούχα (για ενήλικες & παιδιά)
  • Παλτά - Μπουφάν
  • Παιδικές τροφές
  • Πάνες
  • Προϊόντα Υγιεινής & Καθαριότητας

Παρακαλούμε θερμά τα είδη ένδυσης-υπόδησης και τα κλινοσκεπάσματα να είναι καθαρά και σε καλή κατάσταση.

Σας καλούμε, σε αυτές τις δύσκολες στιγμές για τους συνανθρώπους μας, να δείξουμε την αλληλεγγύη μας και τα φιλάνθρωπα συναισθήματά μας.