Τέσσερεις μαθητές του Κολλεγίου στην Εθνική Ομάδα Debate 2023

Ιαν 26, 2023

Τέσσερεις μαθητές του Κολλεγίου, μέλη της ομάδας Forensics του Σχολείου, επιλέχθηκαν για την Debate Team Greece 2023, που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα και το Panhellenic Forensics Association στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Debate (World Schools Debating Championship) 2023, που θα πραγματοποιηθεί στο Βιετνάμ στις 18-28 Ιουλίου.

Ως βασικά μέλη επιλέχθηκαν (με αλφαβητική σειρά) οι:

Λεωνίδας Μαρινόπουλος (ΙΒ1)

Μάξιμος Παπαϊωαννίδης (ΙΒ1)

Ευτυχία Χριστοδούλου (ΙΒ2)

Ως αναπληρωματικό μέλος επιλέχθηκε ο Λεωνίδας Τσαούσης (Γ’ Λυκ, ΚΨ).

Στην πενταμελή ομάδα συμμετέχουν επίσης δύο μαθήτριες, από το Pierce και τη Σχολή Μωραϊτη.

Η ομάδα επιλέχθηκε μέσα από πολύμηνη ανταγωνιστική διαδικασία, στην οποία συμμετείχαν έμπειροι ομιλητές στο αγγλικό debate. Η επιλογή των μαθητών μας αποτελεί το επιστέγασμα των προσπαθειών τους τόσο κατά τη διαδικασία επιλογής των τελευταίων  μηνών, όσο και σε όλα τα χρόνια της σχολικής τους πορείας που συμμετείχαν ενεργά σε προπονήσεις και διαγωνισμούς debate.

Η Team Greece 2023 θα διαγωνισθεί μεταξύ περισσότερων από 60 χωρών στο παγκόσμιο προτάθλημα που θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης στο Βιετνάμ τον Ιούλιο του 2023, αλλά και σε πολλαπολούς διεθνείς διαγωνισμούς τους ερχόμενους μήνες.

Θερμά συγχαρητήρια στους  μαθητές μας και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία με την εθνική ομάδα debate!