Ομιλία της Καθηγήτριας Βάνας Παπαευαγγέλου στην Κολλεγιακή κοινότητα

Δεκ 22, 2021

Στο πλαίσιο της προσπάθειας για υπεύθυνη ενημέρωση, με πρωτοβουλία της Ιατρικής Υπηρεσίας του Κολλεγίου σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων των Σχολικών Μονάδων, την Τρίτη, 21 Δεκεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ομιλία της κ. Βάνας Παπαευαγγέλου, Καθηγήτριας Παιδιατρικής - Λοιμωξιολογίας ΕΚΠΑ, Διευθύντριας Γ΄ Πανεπιστημιακής Παιδιατρικής Κλινικής ΓΠΝ «ΑΤΤΙΚΟΝ», μέλους της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων για τον νέο κορωνοϊό και της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, με θέμα: «Πανδημία COVID-19: οι απρόβλεπτες πτυχές και η αντιμετώπισή τους, ο εμβολιασμός σε ενηλίκους και παιδιά».

Ακολούθησε συζήτηση με τον κ. Αντώνιο Μακρή, Παιδίατρο, Υπεύθυνο της Ιατρικής Υπηρεσίας του Κολλεγίου, κατά την οποία απαντήθηκαν όλα τα θέματα που απασχολούν. Ο κ. Μακρής παρουσίασε τα μέτρα τα οποία εφαρμόζονται στο Κολλέγιο, καθώς και τα στατιστικά δεδομένα των κρουσμάτων και του επιπέδου εμβολιασμού στους μαθητές και το προσωπικό.

Την εκδήλωση προλόγισε ο Διευθυντής/President του Κολλεγίου Αθηνών, Καθηγητής Κώστας Συνολάκης ’75.