Διάκριση μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στην 31η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων

Μαϊ 1, 2015

Οι μαθητές της Β´ Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών Σωτήρης Λύτρας και Ντάννυ Ναάρ εκπροσώπησαν το Σχολείο στην 31η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, που πραγματοποιήθηκε από 3 έως 5 Απριλίου 2015 στις εγκαταστάσεις του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος (Deree) και του Εμπορικού και Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Αθηνών.

Οι μαθητές συμμετείχαν στις ακόλουθες επιτροπές:

The Committee on Foreign Affairs (Ντάννυ Ναάρ)

The Committee on Economic and Monetary Affairs (Σωτήρης Λύτρας)

Κατά τη διάρκεια της Συνδιάσκεψης οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά τόσο στις εργασίες των επιτροπών και την κατάρτιση των ψηφισμάτων, όσο και στην ολομέλεια των εργασιών της Συνδιάσκεψης. Ο μαθητής Ντάννυ Ναάρ επιλέχθηκε μεταξύ των επτά μαθητών που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην 80ή Διεθνή Σύνοδο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων, που θα πραγματοποιηθεί τον Νοέμβριο του 2015 στη Λειψία, ενώ ο μαθητής Σωτήρης Λύτρας επιλέχθηκε ανάμεσα στους επόμενους πέντε αναπληρωματικούς μαθητές που θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν και σε άλλες διεθνείς συναντήσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων. Η επιλογή έγινε από την οργανωτική επιτροπή του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων μεταξύ 111 μαθητών που συμμετείχαν στην 31η Εθνική Συνδιάσκεψη.

Καθηγητής Σύμβουλος της αποστολής ήταν ο κ. Ν. Παλάντζας.