Σημαντική διάκριση μαθητών του Κολλεγίου Αθηνών

Απρ 24, 2015
Δυο μαθητές του Κ.Α. επελέγησαν για να στελεχώσουν τις εθνικές μας ομάδες που θα συμμετάσχουν σε Διεθνείς Ολυμπιάδες Μαθηματικών.
Πιο συγκεκριμένα :
Ο μαθητής Σωτήρης Παπασωτηρίου της Γ’ Γυμνασίου ήρθε 6ος στον προκριματικό διαγωνισμό και επελέγη να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Βαλκανική Ολυμπιάδα Νέων.
Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 24 επίλεκτοι μαθητές Γυμνασίων από όλη την Ελλάδα που είχαν διακριθεί στην τελική φάση του διαγωνισμού της ΕΜΕ (Αρχιμήδης Γυμνασίου).
Ο μαθητής Παναγιώτης Μισιακός της Β’ Λυκείου ήρθε 1ος στον προκριματικό διαγωνισμό και επελέγη να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Βαλκανική Ολυμπιάδα (μεγάλων).
Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 26 επίλεκτοι μαθητές Λυκείων από όλη την Ελλάδα που είχαν διακριθεί στην τελική φάση του διαγωνισμού της ΕΜΕ (Αρχιμήδης Λυκείου).