Τελικός Ρητορικού Διαγωνισμού Χάουλαντ Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών

Μαρ 30, 2022

Tην Τρίτη, 29 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Χωρέμη του Κολλεγίου Αθηνών η τελική φάση του Ρητορικού Διαγωνισμού «Χάουλαντ» για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου.

Κάτοχος του Επάθλου «ΧΑΟΥΛΑΝΤ» για το σχολικό έτος 2021-2022 ανακηρύχθηκε η μαθήτρια Αντζελίνα Σαμίου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες διαγωνίσθηκαν σε γύμνασμα με θέμα:

Παράδοση δε σημαίνει απαρίθμηση και μνείες τίτλων, αλλά έργα που ζουν και γονιμοποιούν τη δημιουργική φαντασία των σημερινών ζωντανών ανθρώπων.

Γ. Σεφέρης, Δοκιμές

Ο συνδυασμός παράδοσης και καινοτομίας πυξίδα του ανθρώπου και έμπνευση του Κολλεγίου για το παρόν και το μέλλον.

Στην Ελλανόδικο Επιτροπή συμμετείχαν ο κ. Χρίστος Κ. Ζαφειρόπουλος, Αναπληρωτής Διευθυντής Λυκείου και Συντονιστής Αρχαίων & Νέων Ελληνικών στα Εκπαιδευτήρια «Σύγχρονη Παιδεία», ο κ. Αντώνιος Κλάψης, Επίκουρος Καθηγητής Διπλωματίας και Διεθνούς Οργάνωσης του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου και ο κ. Αθανάσιος Ταλιαδούρος ’07, Δικηγόρος στη Δικηγορική Εταιρεία Ποταμίτης-Βεκρής και Κάτοχος του Επάθλου Χάουλαντ 2007.

Οι μαθήτριες που προκρίθηκαν στην τελική φάση του Διαγωνισμού ήταν οι:

1. Γούναρη Ελένη
2. Μαθιοπούλου Ζωή
3. Νασοπούλου Μαρία-Νεφέλη
4. Παππά Ιωάννα-Ευτυχία
5. Σαμίου Αντζελίνα

Στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού είχαν προκριθεί επιπλέον και οι μαθήτριες:

1. Δημητρίου Ελένη-Ιωάννα
2. Μητρόπαπα Απολλωνία
3. Παραβάντη Ιωάννα-Αναστασία
4. Σαμολαδά Μαρία
5. Σερέπα Βασιλική-Ραφαέλλα

Συγχαρητήρια σε όλες τις μαθήτριες που συμμετείχαν τόσο στην τελική όσο και στην ημιτελική φάση του γυμνάσματος.