The George Economou Informatics Center

Χάρη στο όραμα του αποφοίτου και δωρητή του Σχολείου μας, Γιώργου Οικονόμου ‘72, το 2011 δημιουργήθηκε το "The George Economou Informatics Center", με σκοπό να ενσωματωθεί η τεχνολογία στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Στο πλαίσιο του προγράμματος The George Economou Informatics Center δημιουργήθηκαν υπερσύγχρονα εργαστήρια τεχνολογίας στο Ψυχικό και την Κάντζα, τα οποία αξιοποιούνται με μαθήματα Πληροφορικής και Τεχνολογίας, με τους σχετικούς Ομίλους και άλλα εκπαιδευτικά προγράμματα.

Στο The George Economou Informatics Center στο Ψυχικό λειτουργούν εργαστήρια υπολογιστών σε περιβάλλοντα Windows και Mac, αίθουσα με εξοπλισμό Ρομποτικής και αίθουσα τρισδιάστατης εκτύπωσης με εκτυπωτή 3D, CNC laser cutter και CNC milling machine (CNC ηλεκτρονική φρέζα).

Παράλληλα, υπάρχει μια μεγάλη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων που διαθέτει video wall κάμερες για τηλεδιασκέψεις και 3D projector με ειδικό εξοπλισμό (γυαλιά κ.ά.), η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε ενιαία είτε να χωριστεί σε 4 χώρους πειραματισμού και διερεύνησης, ένας ανοιχτός χώρος εργασίας και ένα διαδραστικό τραπέζι.

Αντίστοιχα εργαστήρια δημιουργήθηκαν και στα δύο Δημοτικά Σχολεία στην Κάντζα, με υπολογιστές/tablets, διαδραστικά τραπέζια και διαδραστικούς προβολείς.