Αρχείο Νέων

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου K16

Ιουλ 3, 2022

Στις 2 και 3 Ιουλίου 2022, πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Αγοριών – Κοριτσιών K16, στον Αγ. Κοσμά.  Από το Κολλέγιο συμμετείχαν 34 αθλητές και αθλήτριες του ΣΑΚΑ. Η ομάδα των μαθητών και μαθητριών κατέλαβαν την 1η θέση στη γενική βαθμολογία με 152 βαθμούς.

Στους αγώνες επιτεύχθηκαν νέες επιδόσεις Κολλεγίου στα εξής αγωνίσματα:

• Δρόμος 3x1200μ., από τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών, Ιωάννη Μπιτούνη, Γεώργιο-Αλέξιο Ζαχαριά, Κωνσταντίνο Γόντικα,  με επίδοση 10’24”96 (1η θέση)

• Δρόμος 4x200μ. (Μικτή), από τους μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού, Άγγελο Ζαγοραίο, Ειρήνη Πατέρα, Μαρίλια Μπούρτζου, Νικόλαο Χαλαζωνίτη, με επίδοση 1’44”62 (3η θέση)

Επίσης τρεις πρώτες θέσεις στο Πανελλήνιο Κ16 κατέλαβαν οι εξής:

• Ηλέκτρα Βωβού, μαθήτρια της Γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού, στο Δρόμο 80μ. μετ’ εμποδίων (1η θέση)

• Κασσάνδρα Γρηγοριάδη, μαθήτρια της Γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού, στο Δρόμο 80μ. (1η θέση)

• Γεώργιος-Αλέξιος Ζαχαριάς, μαθητής της Γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών, στο Δρόμο 1.200μ. (1η θέση)

• Ιωάννης Μπιτούνης, μαθητής της Γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών, στο Δρόμο 3.000μ. (1η θέση)

• Μαρίλια Μπούρτζου, μαθήτρια της Γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών, στο Δρόμο 200μ. μετ’ εμποδίων (1η θέση)

• Δημήτριος Τζοάννος, μαθητής της Γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού, στο Άλμα εις Ύψος. (1η θέση)

• Κυριακή-Μαντώ Αθανασιάδη, Σπυριδούλα Βλάχου, Μαρία Πετρολέκα, μαθήτριες της Α’ και Β’ Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού, στο Δρόμο 3x1.200μ. (2η θέση)

• Κωνσταντίνος Γόντικας, μαθητής της Γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών, στο Δρόμο 3.000μ. (2η θέση)