Οι μαθητές 1ης - 4ης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού μαθαίνουν για τον κόσμο της Μέλισσας

Ιουν 7, 2021

«Χωρίς φυτά, δεν υπάρχει ζωή. Όμως χωρίς μέλισσες, δεν υπάρχουν φυτά».
Οι μέλισσες μας χρειάζονται πιο πολύ από ποτέ!

Οι μαθητές της 1ης, 2ας, 3ης και 4ης τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού, γνώρισαν μέσα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Bee Plan", τον κόσμο της μέλισσας και των εξαιρετικών προϊόντων της.  Μέσα από τη δράση αυτή, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να κατανοήσουν τη σημαντικότητα των μελισσών (ήμερων κι άγριων), αλλά και των άλλων επικονιαστών για το περιβάλλον και τον άνθρωπο  καθώς και τη σημασία της διάσωσης και διατήρησή τους.

Έμαθαν μυστικά για τον τρόπο ζωής τους, για τις συνήθειές τους και τέλος απεικόνισαν τη δική μας αγαπημένη μέλισσα. Είδαν πως λειτουργεί η κυψέλη και οι κερήθρες και  κατασκεύασαν φωλιές που θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν μοναχικές μέλισσες την Άνοιξη.