Μαθητές της Δ' τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού μαθαίνουν για τον κόσμο των βοτάνων

Ιουν 7, 2021

Με ένα ακόμα εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο: "Ο κόσμος των βοτάνων", είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν οι μαθητές της Δ΄τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού.

Σκοπός του εργαστηρίου ήταν η μετάδοση της σπουδαιότητας των ελληνικών βοτάνων για την υγεία μας και ο ασφαλής τρόπος χρήσης στη καθημερινότητα των παιδιών. Βασικά εργαλεία γι' αυτόν τον σκοπό ήταν η δημιουργία, η γνώση, η τεχνική των μειγμάτων και η διασκέδαση.

Οι μαθητές μας, μέσα από την αναζήτηση, το διάβασμα, την ενημέρωση, αλλά και μέσα από τα χρώματα και τα αρώματα, κατάφεραν να βιώσουν εμπειρίες και να γνωρίσουν σε βάθος τον μαγικό κόσμο των βοτάνων.