Ενημερωτική επιστολή προς γονείς Year 2 IB DP - non exam route

του 2ου έτους του International Baccalaureate Diploma Programme

του Ιδιωτικού Λυκείου - Κολλέγιο Ψυχικού

Ψυχικό, 26 Μαρτίου 2021

Mόλις προ ολίγου λάβαμε ενημέρωση σχετικά με την τελική απόφαση του Οργανισμού ΙΒ για τις εξετάσεις Μαΐου 2021, απόσπασμα από την οποία σας παραθέτουμε, σύμφωνα με την οποία όλα τα σχολεία της Ελλάδας θα ακολουθήσουν το non-exam route:

“The IB organization and IB schools in Greece have been working in alignment towards the May exams and that where it is safe to do so the Diploma examinations should be held as that is the best route to assess students. We have been monitoring the situation closely in Greece and considering the impact on student well-being which is an important priority for us all. Unfortunately, the situation in Greece is deteriorating and we need to respond to this reality. Schools in Greece are currently closed and it is hoped that they will reopen on April 5th. However, with the increase in Covid cases in Greece and other examinations in Greece now cancelled we need to communicate a clear decision to provide clarity for our students and parents.

Consequently, the IB has made the final decision that all IB schools in Greece are placed on the non-exam route for the May 2021 session with immediate effect. For the avoidance of doubt, schools will remain on the non-exam route even if the schools reopen on April 5th.”

Με βάση την τελική αυτή απόφαση το Κολλέγιο συνεχίζει την προετοιμασία του εστιάζοντας στο non-exam route με τις αντίστοιχες διαδικασίες που έχουν ήδη ξεκινήσει. Τα μαθήματα του Year 2 IB DP συνεχίζονται κανονικά μέχρι την Παρασκευή, 2 Απριλίου 2021, περίοδο κατά την οποία θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες των εργασιών εσωτερικής αξιολόγησης (internal assessments).

Θα είμαστε σε επικοινωνία μαζί σας προκειμένου να σας ενημερώνουμε.

Παναγιώτης Γιαννουλάτος

Διευθυντής Ιδιωτικού Λυκείου-Κολλέγιο Ψυχικού