Ενημέρωση για τον Εικαστικό Διαγωνισμό «Η καθ’ ημάς Ανατολή»

Φεβ 9, 2021

Σας ενημερώνουμε ότι το Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου 2021 θα διεξαχθεί ο Εικαστικός Διαγωνισμός «Η Καθ’ ημάς Ανατολή», στον οποίο συμμετέχουν μαθητές της γ’ Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού.
Λόγω των ιδιαιτέρων συνθηκών, ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί εξ αποστάσεως μέσω MS Teams σύμφωνα με το εξής πρόγραμμα:
• Ώρα 16:00: Είσοδος στην Ομάδα (MS Teams) «Η Καθ’ ημάς Ανατολή» και μελέτη του έντυπου υλικού και της παρουσίασης που θα είναι αναρτημένα στα files της ομάδας.
• Ώρα 17:00- 20:00: Δημιουργία των έργων των μαθητών και ανάρτηση αυτών στον αντίστοιχο φάκελο με το όνομα του μαθητή.
Τη Δευτέρα, 15 Φεβρουαρίου 2021, οι συμμετέχοντες μαθητές θα πρέπει να καταθέσουν τα έργα τους στη Γραμματεία της γ’ Γυμνασίου (κ. Ε. Χρόνη) με το ονοματεπώνυμο και το τμήμα τους στο πίσω μέρος του έργου.
Οι συμμετέχοντες θα χρησιμοποιήσουν τα υλικά που θα επιλέξουν οι ίδιοι. Ενδεικτικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα εξής υλικά:
• Μπλοκ ακουαρέλας no 4 ή 5
• Παλέτες
• Πινέλα διαφόρων μεγεθών
• Χρώματα της επιλογής τους (μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα σε
ακουαρέλα, τέμπερα, ακρυλικά, λαδοπαστέλ, ξυλομπογιές, μαρκαδόρους)
• Είδη σχεδίου (μολύβια, γόμες, ξύστρες, χάρακες, κλπ.)
Προαιρετικά, εφόσον κάποιος μαθητής επιθυμεί να δημιουργήσει κολάζ, μπορεί να χρησιμοποιήσει κόλα, ψαλίδι και αποκόμματα εφημερίδων ή περιοδικών.
Εφόσον το παιδί σας επιθυμεί να συμμετάσχει στον διαγωνισμό, παρακαλούμε να αποστείλετε συμπληρωμένη την επισυναπτόμενη αίτηση στην κ. Ε. Χρόνη ([email protected]) μέχρι την Τετάρτη, 10 Φεβρουαρίου 2021.
Καλή επιτυχία σε όλους!
Νικολέτα Κανελλή