Έρανος ανθρωπιστικής βοήθειας κατοίκων Σάμου

Νοε 5, 2020

Στο πλαίσιο της συνεχούς προσφοράς και αλληλεγγύης, η Μαθητική Κοινότητα του Σχολείου μας, αποφάσισε την αποστολή ανθρωπιστικής βοήθειας στους κατοίκους της Σάμου, που επλήγησαν από τον καταστροφικό σεισμό της 30ής Οκτωβρίου. Πολλοί από τους κατοίκους συγκεκριμένων περιοχών του νησιού, αντιμετωπίζουν σημαντικές δυσκολίες και βιώνουν δυσμενή καθημερινότητα. Όλοι μαζί, μπορούμε να υποστηρίξουμε την προσπάθεια των συνανθρώπων μας και να σταθούμε δίπλα τους με κάθε δυνατή, έμπρακτη προσπάθεια.

Η συγκεκριμένη δράση, αφορά τη συγκέντρωση ειδών ατομικής υγιεινής, καθαρισμού, τροφίμων μακράς διάρκειας, γραφικής ύλης, σχολικών ειδών και καλής κατάστασης καθαρών κλινοσκεπασμάτων.

Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων:

• Είδη ατομικής υγιεινής: οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμες, σαπούνια, σαμπουάν, κ.ά.
  • Είδη καθαρισμού: απορρυπαντικά, απολυμαντικά, αντισηπτικά μαντηλάκια.
  • Είδη τροφίμων μακράς διάρκειας: λάδι, ζυμαρικά, ρύζι, δημητριακά, όσπρια, ζάχαρη, αλεύρι, κονσέρβες, μπισκότα, κρουασάν κ.ά.
  • Σχολικά και Γραφική ύλη: σάκες, βιβλία, χαρτικά, τετράδια, μολύβια κ.ά.

Η συγκέντρωση των ειδών θα διαρκέσει έως και τις 20 Νοεμβρίου.

Παρακαλούμε, τα είδη να παραδοθούν στην αντίστοιχη γραμματεία της τάξης που φοιτά το κάθε παιδί.

Αναμένουμε κάθε δυνατή προσπάθειά σας, ιδιαίτερα τώρα που ο κόσμος έχει ανάγκη από κάθε έμπρακτη μορφή συμπαράστασης, κατανόησης, συνεργασίας, ενότητας, υποστήριξης και αλληλεγγύης.

Δημήτρης Ε. Σιαμόπουλος