ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ / ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΣΧΟΛΙΚΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ

Σεπ 23, 2020

Ψυχικό, 23 Σεπτεμβρίου 2020

Στο πλαίσιο της εφαρμογής των κανόνων που ισχύουν για τους μαθητές και τις μαθήτριες που κάνουν χρήση των σχολικών λεωφορείων, όπως έχουν διαμορφωθεί λόγω των μέτρων για την αντιμετώπιση του COVID-19, παρακαλούμε να ενημερώσετε τα παιδιά σας ότι οι κανόνες αυτοί ισχύουν χωρίς καμία παρέκκλιση.

1)   Υποχρεωτική θερμομέτρηση πριν την είσοδό τους στο σχολικό λεωφορείο. Σε περίπτωση ένδειξης πάνω από 37,5 C δεν θα επιτρέπεται η επιβίβασή τους.

2)   Υποχρεωτική χρήση μάσκας κατά την παραμονή τους μέσα στο σχολικό. Θα πρέπει να φορούν την μάσκα πριν εισέλθουν στο σχολικό μέχρι και την αποβίβασή τους.

3)   Καθορισμός θέσεων στο σχολικό από την συνοδό ανάλογα με την ηλικία (στις μπροστινές θέσεις θα κάθονται οι μικρότεροι μαθητές). Μόνη εξαίρεση τα αδέρφια που θα κάθονται υποχρεωτικά μαζί. Οι μαθητές πρέπει να μην αλλάζουν θέση και να φορούν ζώνη ασφαλείας.

4)   Μη δυνατότητα μετακίνησης μαθητών σε άλλα σχολικά λεωφορεία.

Προσβλέπουμε στη συνεργασία σας, καθώς το θέμα είναι μείζονος σημασίας.

Διευθυντής Ιδιωτικού-Ισοτίμου Λυκείου

Κολλέγιο Αθηνών