Πρόγραμμα Θερινού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Φεβ 22, 2022

Ψυχικό, 21 Φεβρουαρίου 2022

Προς τους γονείς των μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών

το Τμήμα Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών οργανώνει Θερινό Πρόγραμμα Επαγγελματικού Προσανατολισμού για τους μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης του Γενικού Λυκείου.

Οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να φιλοξενηθούν και να παρακολουθήσουν την εκτέλεση εργασιών σε διάφορους επαγγελματικούς χώρους, χωρίς οι ίδιοι να παρέχουν εργασία, με σκοπό να γνωρίσουν το αντικείμενο το οποίο επιθυμούν να σπουδάσουν στο μέλλον, να προσανατολισθούν επαγγελματικά και να αποκτήσουν μια χρήσιμη εμπειρία για την ζωή τους.

Η υλοποίηση του Προγράμματος θα εξαρτηθεί από την ανταπόκριση που θα έχουμε από εσάς και από τους αποφοίτους του Σχολείου. Τις δυο προηγούμενες σχολικές χρονιές δε μας δόθηκε η δυνατότητα να υλοποιηθεί το Πρόγραμμα λόγω της πανδημίας. Έχοντας αυτό ως δεδομένο θεωρούμε πολύ σημαντική τη συμβολή σας μέσω της προσφοράς δυνατότητας παρακολούθησης εργασιών στους επαγγελματικούς σας χώρους. Για τον λόγο αυτό, εφέτος, αναμένουμε πρώτα τις προσφορές σας, ώστε να μπορέσουμε να εξετάσουμε τη δυνατότητα υλοποίησης του Θερινού Προγράμματος Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

Εάν μπορείτε να ανταποκριθείτε στην έκκλησή μας, παρακαλείσθε να συμπληρώσετε το συνημμένο έντυπο και να το αποστείλετε ηλεκτρονικά έως την Παρασκευή, 25/02/2022, στο Τμήμα Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (email: kpanagiotou@athenscollege.edu.gr , aspyropoulou@athenscollege.edu.gr).

Για  οποιαδήποτε  διευκρίνιση  μπορείτε  να  επικοινωνείτε με την κ. Κ. Παναγιώτου και την κ. Α. Σπυροπούλου στο 210-6798203.

Συντονιστής Κολλεγίου Αθηνών &
Διευθυντής Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών

ΘΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ 2021-2022

Μπορώ να προσφέρω δυνατότητα παρακολούθησης στον τομέα (π.χ. ιατρική, νομική, πληροφορική, οικονομικά, αρχιτεκτονική κλπ.): _________________________________________