18η Οκτωβρίου: Ημέρα των Ιδρυτών του Κολλεγίου

Οκτ 18, 2018

Με την καθιερωμένη λειτουργία στον Ιερό Ναό Παμμεγίστων Ταξιαρχών ξεκίνησαν οι εορτασμοί για την Ημέρα των Ιδρυτών του Κολλεγίου, στη μνήμη των μεγάλων ευεργετών και εμπνευστών του Σχολείου μας, Εμμανουήλ Μπενάκη, Στεφάνου και Πηνελόπης Δέλτα, Επαμεινώνδα Χαριλάου και Bert Hodge Hill.

Ακολούθησαν εκδηλώσεις σε όλες τις σχολικές μονάδες. Η 18η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως «Ημέρα των Ιδρυτών του Κολλεγίου» καθώς την Κυριακή, 18 Οκτωβρίου του 1925 πραγματοποιήθηκαν τα επίσημα εγκαίνια του Κολλεγίου και την επόμενη ημέρα, Δευτέρα ξεκίνησαν τα μαθήματα.