Τελικός Ρητορικού Διαγωνισμού «Δέλτα» Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού

Μαϊ 28, 2021

Την Πέμπτη, 27 Μαΐου 2021 πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο Χωρέμη η τελική φάση του Ρητορικού Διαγωνισμού «ΔΕΛΤΑ» για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου και του ΙΒ2 Κολλεγίου Ψυχικού.

Κάτοχος του Επάθλου «ΔΕΛΤΑ» για το σχολικό έτος 2020-2021 ανακηρύχθηκε η μαθήτρια Νίκα Δέσποινα - Νταίζη.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν τόσο στην τελική όσο και ημιτελική φάση του γυμνάσματος, το οποίο είχε ως γενικό θέμα τη φιλοπατρία.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές διαγωνίσθηκαν σε γύμνασμα, με θέμα:

This year, the annual College theme is: A renowned Greek school honors the history of its homeland, national identity, and patriotism: an educational cornerstone and a ‘compass’ of the longstanding contribution of the College.

WORDS:

HISTORY     IDENTITY      VALUES      PASSION   SACRIFICE

"A people without the knowledge of their past history, origin and culture is like a tree without roots." – Marcus Garvey

Στην Ελλανόδικο Επιτροπή συμμετείχαν  η κ. Cindy Harvey, Public Affairs Officer, United States Embassy, Athens, ο κ. Λάζαρος Κριεζής απόφοιτος του Κολλεγίου Αθηνών και κάτοχος του Επάθλου «Delta” το 1963 και ο κ.  David Nelson, Academy School Principal, ACS Athens.

Οι μαθητές που προκρίθηκαν στην τελική φάση του Διαγωνισμού ήταν οι:

Βεκρή Ελισάβετ-Μαρία  ΙΒ2

Νίκα Δέσποινα-Νταίζη  ΙΒ2

Ντρίζος Ιωάννης  Γ6

Τομάζου Ελεονόρα  ΙΒ2

Φαμελιάρη Κωνσταντίνα  Γ6

Στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού είχαν προκριθεί επιπλέον και οι μαθητές:

Αβραμίδου Νικολέτα  ΙΒ2

Βογιατζάκης Νικόλαος-Ιωάννης  Γ7