Προσφορά αλληλεγγύης σε σεισμόπληκτο σχολείο στη Λέσβο

Ιουν 21, 2017

Με ανακοίνωσή της η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου, ευχαρίστησε τις Μαθητικές Κοινότητες των σχολείων «Κολλέγιο Αθηνών» και «Κολλέγιο Ψυχικού» του μη κερδοσκοπικού Σωματείου «Ελληνοαμερικανικόν Εκπαιδευτικόν Ίδρυμα» για την προσφορά τους να αναλάβουν «όλα τα έξοδα ανακατασκευής του κτιρίου και εξασφάλισης της υλικοτεχνικής υποδομής για την επαναλειτουργία του Σχολείου της Βρίσας Λέσβου, που καταστράφηκε από τον σεισμό της 12ης Ιουνίου 2017.»
Η πρωτοβουλία αυτή εντάσσεται στη γενικότερη παράδοση των σχολείων του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος σε δραστηριότητες κοινωνικής ευποιΐας και αλληλεγγύης που κάθε χρόνο υλοποιούνται από τις Μαθητικές Κοινότητες σε διάφορους τομείς, με διάφορους τρόπους.
Υπενθυμίζεται η πρωτοβουλία της ΜΚ του Κολλεγίου Αθηνών, η οποία έχτισε κατεστραμμένα από τον πόλεμο σχολεία – κυρίως σε ακριτικές περιοχές – την περίοδο από το 1949 έως το 1972.
Η τωρινή δράση αποτελεί έκφανση κοινωνικής αντίληψης και ευαισθησίας, που οι Μαθητικές Κοινότητες Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού, κάνουν πράξη.
Την κίνηση θα στηρίξει ολόκληρη η οικογένεια του Κολλεγίου Αθηνών και του Κολλεγίου Ψυχικού.

Πατήστε εδώ για να παρακολουθήσετε τηλεοπτικό ρεπορτάζ ειδησεογραφικού σταθμού για το θέμα.