Μαθητές του ΕΕΙ εκπροσωπούν την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σχολικού Debate 2015 (World Schools Debating Championship)

Σεπ 22, 2015

Οι μαθητές Αλέξανδρος Αθανασόπουλος (Κολλέγιο Ψυχικού-IB) και Νεφέλη Ιωάννου (Κολλέγιο Αθηνών), οι οποίοι μόλις αποφοίτησαν από το Κολλέγιο, ήταν μέλη της Ελληνικής Ομάδας, που έλαβε μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σχολικού Debate στη Σιγκαπούρη (27 Ιουλίου-7 Αυγούστου). Η Ελληνική ομάδα κατέλαβε την 6η θέση μεταξύ  53 χωρών που συμμετείχαν,  φθάνοντας στα προημιτελικά της διοργάνωσης και ήταν η πρώτη Ευρωπαϊκή χώρα στην κατάταξη. Η Νεφέλη Ιωάννου βραβεύθηκε με τη διάκριση της 3ης καλύτερης ομιλήτριας στην κατηγορία English as a Foreign Language.

Την ελληνική ομάδα προετοίμασαν και συνόδευσαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα δύο προπονητές Debate και Forensics του Κολλεγίου, ο Γιάννης Παραδεισιάδης και η Καλλίνα Μπασλή.